Aj vám to tak beží? Tiež žijete vo víre úloh, povinností a súperiacich priorít? A máte pocit, že ak chcete všetko stihnúť, nemôžete sa s jednou vecou zapodievať príliš dlho? Že niet čas na Focus Time premýšľanie? Nato, aby ste sa zašili a v tichu a za plnej koncentrácie ste si premysleli, „prečo – čo – ako – s kým – za koľko“ ďalej?

Dobre to poznám. Z každodennej skúsenosti aj zo spoločného premýšľania s mojimi sparring partnermi. Sú to primárne manažéri a leadri, ktorí sú štandardne 24/7 bombardovaní požiadavkami zdola-zhora. A sú dni, kedy aj zľava-zprava.

Patríte medzi nich?

Pokiaľ tasky, ktoré vám pristávajú na stole, nemajú významnejší dopad na ľudí a na vaše osobné a firemné KPIs, je premýšľanie v kvantitatívom režime bez závažnejšieho rizika. Čo však vtedy, keď sa hrá o veľa? Keď potrebujete rozhodnúť napr. o prepustení x ľudí? Od ktorých príjmov sú závislé ich rodiny? A navyše sú lokalizovaní v regióne, kde sú pracovné príležitosti podpultovým tovarom? Alebo chcete zmeniť organizačnú štruktúru, ktorá je na súčasné pomery príliš kostnatá?

V tomto prípade, nedá sa nič robiť, potrebujete prepnúť z kvanitatívneho modu na kvalitu. V odborných kruhoch popisujú tento žiaduci stav, tj. stav hlbokého, zameraného premýšľania David Rock a Daniel Siegel ako Focus Time. Focus Time je súčasťou celého konceptu The Healthy Mind Platter zameraného na optimálne nastavenie ľudskej mysle – vo vzťahu k jej mentálnemu zdraviu a výkonovej (pracovnej) kondícii.

Pri Focus Time ide o účelovo vyčlenený čas, kedy ste koncentrovaní práve na jednu vec. Kedy ide stranou akýkoľvek multitasking, pri ktorom je otázkou času, kedy budete chybovať. A ktorý navyše, z dlhodobého hľadiska, zhoršuje vašu pamäť a kazí vzťahy.

Focus Time – ako spoznáte, že ste tam?

Mihaly Csikszentmihalyi popisuje stav plného sústredenia ako FLOW. Ktorý zažívate vtedy, keď ste plne ponorení do aktivity, ktorú práve robíte. Na vykonávanie tejto aktivity máte po ruke potrebné nádobíčko (hardware) a skill-set (software). Aktivita je pre vás primerane náročná a zábavná. Zábavná v zmysle, že vás baví napredovať, pátrať a objavovať, ladiť, kombinovať a riešiť. Prejsť do neviem k viem.

Áno, aj premýšľanie je aktivita, hoci na prvý pohľad vaše okolie môže vyhodnotiť, že vtedy len tak posedávate. A neprítomne pozeráte. Pritom ste plne ponorení vo svpjom internom mentálnom procese. A je absolútne prirodzené, že strácate pojem o čase, hlade, potrebe ísť na WC či vyzdvihnúť deti zo škôlky. Tie moje by mohli o tom niečo rozprávať.

Ako často sa dostávate do FLOW? Kedy ste FLOW zažili naposledy? Čo ste vtedy vo FLOW robili?

Určite, do FLOW sa môžete dostať (a je to tak najviac v poriadku) pri akýchkoľvek vašich aktivitách. Športovaní, networkingu (tiež žúrkovaní a paření), šoférovaní a varení, filme, knihe či inom hobby. V kontexte tohto blogu ostaňme pri fokusovanom premýšľaní. Ktoré je kľúčovou zručnosťou pre úspešné zotrvanie v leadreshipovej či manažérskej riadiacej roli. A keďže je zamerané premýšľanie zručnosť, dá sa ochočiť. Dobre, buďme jazykovo korektný, dá sa mu naučiť.

Na čo vám je dobré fokusované premýšľanie?

  • Zlepšuje vaše rozhodovanie. FLOW premýšľanie vám umožňuje starostlivo analyzovať informácie, zvážiť rôzne možnosti a robiť overview rozhodnutia. Vďaka tomu sa znižuje riziko chýb, čo vedie k lepším výsledkom. A k vašej sám-so-sebou spokojnosti.
  • Podporuje vašu kreativitu. Umožňuje vám pozrieť sa na problémy z rôznych uhlov pohľadu a prísť s inovatívnymi riešeniami. Vďaka tomu môžete zlepšiť efektivitu a produktivitu seba aj svojho tímu. Určite, čo je dobré, to je dobré. Avšak mnoho vecí, ktoré 150 rokov robíte rovnako, lebo fungujú, viete s využitím inovácií a technológií robiť jednoduchšie, rýchlejšie alebo lacnejšie. Inovácie nie sú katom (ani cut-om) tradícií.
  • Rozvíja vaše strategické myslenie. Fokusované premýšľanie vám dovoľuje vidieť súvislosti a chápať dlhodobé dôsledky vašich rozhodnutí. Vďaka tomu môžete robiť strategické plány, ktoré povedú k udržateľnému úspechu vašej firmy, departmentu či teamu.
  • Zvyšuje vaše seba-uvedomenie. V tomto mentálnom mode môžete lepšie pochopiť svoje vlastné silné a slabé stránky, hodnoty a motivácie. Ale aj seba-brzdiace sily. Vďaka tomu môžete cielenejšie ošéfovať seba a leadovať svoj team.
  • Vedie k vášmu úspechu a šťastiu. Ujasníte si svoje ciele, identifikuje prekážky a nájdete spôsoby, ako ťažkosti a výzvy prekonať. Díky tomu môžete zamerať svoju energiu správnym smerom. Smerom, kam chcete ísť. A predídete časovým stratám či pocitu roztrieštenosti a frustrácie.
Nočná fotografia dopravy v meste. Svetlá automobilov v pohybe sú zliate do farebných pruhov ako vizuálne pripodobenie premýšľaniu počas Focus Time.
Ilustračný obrázok: Analógia FLOW v doprave a v premýšľaní. Dynamika procesu, progres a plný fokus.

Kde nájdete čas pre Focus Time?

Vyhraďte si čas na vaše premýšľanie. Viem, je to náročné a vždy bude. Máte a nikdy nebudete mať viac ako 24 hodín denne. Snažte sa každý deň vyhradiť si aspoň 15-30 minút na fokus nerušené premýšľanie. Dajte si do kalendára blocker, nastavte nedostupnosť vo firemnom komunikačnom systéme, zamknite dvere na svojom office. Príliš racionálne? Tak choďte na prechádzku, meditujte, píšte si myšlienkový denník, nakreslite MindMap. Usaďte sa na tichom mieste a premýšľajte.

Ako si vyrobíte fungujúci Focus Time?

  1. Klaďte si otázky. Sám sebe. Akékoľvek, čo sa týkajú tasku, na ktorý si beriete Focus Time. Nebojte sa klásť si otázky o všetkom, čo vám v premýšľaní napadne: „Prečo sa táto situácia deje? Aké sú rôzne možnosti riešenia? Aké sú potenciálne dôsledky?“. Kladením otázok si stimulujete kritické myslenie a podnecujete ešte hlbšie premýšľanie.
  2. Hľadajte rôzne perspektívy. Snažte sa pozrieť sa na problémy z rôznych uhlov pohľadu. Porozprávajte sa s ľuďmi z rôznych departmentov, rôznych firiem pôsobiacich vo vašom fachu + firiem z iných odvetví. Čítajte knihy a články na rôzne témy a buďte otvorení novým myšlienkam. Nikdy neviete, odkiaľ na vás vyskočí A-ha!
  3. Vypnite rušivé vplyvy. Keď premýšľate, vypnite telefón alebo ho prepnite do letového režimu. Ak sa nedá (lebo milión dôvodov) telefón stíšte, príp. vypnite push-up hlásenia a notifikácie. Ak nevyhnutne k premýšľaniu nepotrebujete váš PC alebo notebook, vypnite alebo zatvorte ho. A odstráňte všetky ostatné rušivé vplyvy. To vám pomôže jednoduchšie a trvalejšie sa sústrediť, a tým ísť v premýšľaní do väčšej hĺbky.
  4. Zvážte sparing partnera pre premýšľanie. Môže to byť kouč, mentor alebo priateľ. V podstate ktokoľvek, komu ide o vaše dobro. Kto vám chce pomôcť a nepotrebuje vám mazať med okolo pusy. Lebo medové motúzy nepotrebujete ani vy, ani vaše premýšľanie. Či už to bude kouč alebo iný podporujúci partner, mal by vám poskytnúť podporu a vedenie. Pomôže vám držať pozornosť na vašom tasku a bude vás challengovať. Nie pre ego preteky. Ale preto, aby vám pomohol nájsť hoci ihlu v kope sena.

Focus Time premýšľanie: Long Story Short!

Fokusované premýšľanie (či už osamote alebo s koučom, mentorom, priateľom) nie je len o tom, aby ste si našli čas na rozjímanie. Je to o tom, že si budete všímať svet okolo seba, klásť otázky a hľadať nové perspektívy. Je to o tom, že sa zbavíte predsudkov a budete otvorení novým myšlienkam. A tiež o tom, že budete mať odvahu robiť ťažké rozhodnutia, aj keď neexistuje zaručená správna odpoveď.

„Nie som tak chytrý. Len dokážem otázkam venovať viac času ako ostatní.“

Albert Einstein

Dám ruku do ohňa zato, že Albert vedel o premýšľaní svoje. Preto ani tieto slová isto nepovedal iba tak „do vetra“. Nech je, ako chce. Prosím, nezabudnite si popri fokusovanom premýšľaní nielen z času na čas, ale každodenne pravidelne, dopriať čas aj na zámerné nepremýšľanie. Na čas pre relax a zábavu. Na veci, ktoré robíte len tak, pre radosť.

Prežívanie každodennej radosti je nevyhnutnou súčasťou našej zdravej psychohygieny. Aj Einstein to vedel. Možno preto si rád zahral na husle. A dnes by si (možno preto) rád pozrel, povedzme, Teóriu veľkého tresku! 😉

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.