Ako môžete namotivovať seba a iných do vecí, do ktorých sa vám fakt nechce? Ktoré vás nebavia, otravujú, stresujú? Viem, niekedy ťažko, niekedy vôbec. A takisto viem, koľko síl a času stojí rozpohybovať tak seba v rámci vlastného self-managementu, ako aj pre iných ľudí okolo seba. Ktorých ako riadiaci manažéri a leadri potrebujete v práci potiahnuť.
Motivácia je priamoúmerná zmyslu veci
Ukazuje sa však, že jedna cesta tu je. A možno hneď dve. Svetlá na konci tunela stále svietia. A nie je to vlak 🙂 A nie je to ani bezbrehé pozitívne myslenie.
- Zmeníte svoj mentálny uhol pohľadu. Napríklad. Vybavte si kolegu, o ktorom možno nemáte najlepšiu mienku. A teraz sa naňho skúste pozrieť inou optikou. Pozrite sa naňho ako na človeka, ktorý momentálne prechádza doma partnerskou krízou. Čo vidíte teraz? A k čomu vás váš nový pohľad vedie? Možno k väčšiemu porozumeniu, možno k ochote pomôcť, možno k rozhodnutiu viac navzájom spolupracovať ako bojovať.
- Viete, PREČO danú veci robíte. A nemusí to byť vždy záchrana sveta. Niekedy (a častokrát) úplne stačí, že záležitosť budete mať z krku. Lebo sa jej neviete ani vyhnúť, ani ju zmeniť. Akákoľvek prokrastinácia môže len zvýšiť utrpenie v podobe mentálneho tlaku. A mnohokrát potrebujete naozaj silné PREČO, aby ste si ako David poradili s Goliášom. Sľubujem, návod na objavenie vášho PREČO doručím.
Mýty o motivácii
Moja vedomosť i skúsenosť ukazuje, že pes je zakopaný v ľudskej mysli. Koľkokrát sa vám stalo, že ste si o veciach mysleli, že sú náročnejšie, ako naozaj boli? To nie vy, to vaša myseľ. Preto vám dala pokyn, aby ste ich radšej odložili na AŽ POTOM. Čo v praxi znamená NIKDY. Keď sa však nenecháte svojou mysľou nachytať a prekročíte onú hranicu medzi myslením a konaním, nie výnimočne budete prekvapení. Príjemne. Ako vaše telo dokáže vcelku ľahko urobiť to, k čomu hlava odmietala vydať vykonávací pokyn.
Iný pes môže byť zakopaný vo vašich presvedčeniach. Ktoré tiež nemusia byť celkom vaše. Obyčajne ich preberáme v detskom veku a rannej mladosti od autorít, ktoré nás ovplyvňujú. Primárne to bývajú rodičia alebo ľudia, ktorí sa o vás starali. Sekundárne je to systémový influence – škola, komunita (susedská, náboženská, športovo či inak záujmová, partia..), príp. iný významný influencer.
Motivácia vo svete obchodu a obchodníkov je ďalšia záležitosť, ktorá má svoje princípy, špecifiká i mýty. Veci, ktoré ako manažér či leader obchodného teamu potrebujete robiť, ale aj chyby, ktorých sa môžete vyvarovať, prakticky popisuje Martin Mišík vo svojom článku.
Dva druhy motivácie nielen do práce
Motivácia je vždy spojená s vašimi emóciami a emočným prežívaním ľudí, za ktorých z pozície vašej management alebo leadership role zodpovedáte. Podľa kvality emócií sa dostávate na rozcestník, kde na jednej smerovej tabuli stojí UTEČ MOTIVÁCIA. Na tej druhej CHCEM MOTIVÁCIA.
Ktorá je pre vás a vašich ľudí lepšia? Nie je univerálna správna odpoveď. Záleží.
UTEČ MOTIVÁCIA
Nájdete tiež ako Avoidance Motivation. Táto motivácia vám velí zdrhnúť z nepriaznivého, ohrozujúceho stavu alebo sa tomuto stavu vyhnúť. Funguje na báze výstrahy. Dokáže vás nakopnúť, aby ste odvrátili najčernejší scenár. Ale rýchlo sa unaví a často vyprchá hneď, ako pominie bezprostredné nebezpečenstvo.
Napríklad. Keď vám doktor povie, že máte vysoký krvný tlak a pokiaľ nezmeníte životný štýl, tak hypotéku budú platiť vaše deti, čo urobíte? Verím, že v najbližších týždňoch či mesiacoch urobíte všetko preto, aby ste ušli hrobárovi z lopaty. V momente, keď je váš krvný tlak stabilizovaný, tento druh motivácie slabne a emocionálny pohon s tým spojený sa stráca.
Obdobne, alla zamestnanec, pred koncom skúšobnej doby a po nej.
CHCEM MOTIVÁCIA
Alias Approach Motivation je iná káva. Láka vás k tomu, čo chcete, túžite a milujete. Nástup takejto motivácie nie je raketový, ale procesný. Založený na každodennom praktikovaní úloh, ktorých dokončovaním sa približujete k želanému cieľu. Vo vašom tele sa vtedy uvoľňujú neurochemikálie, ktoré sú spojené so zažívaním pocitu odmeny a spokojnosti. Hlavne dopamínu. A vydržíte.
Napríklad. Keď máte stabilizovaný krvný tlak, rozhodnete sa, že vyleziete všetky svetové 8-tisícovky. Preto, že ste to vždy chceli. A preto budete chodiť behať, otužovať sa a strážiť si jedálniček.
Obdobne, váš zamestnanec bude motivovaný nie preto, že už má v zmluve dobu neurčitú. Ale preto, že dosiahnutím zrekonštruuje byt alebo zoberie deti do Disneylandu.
Čo je dobré o motivácii ešte vedieť?
Najlepšia motivácia je tá, ktorá vznikne vo vašej vlastnej hlave. Alebo v hlave dotyčného zamestnanca. Vaša úloha ako manažéra a leadra nie je neverending hľadanie motivácie pre svojich ľudí v teame. Vaša zodpovednosť je vytvoriť také podmienky na pracovisku, v ktorých sa ľudia cítia motivovaní konať minimálne tak, ako káže job description. A finančná motivácia pritom nie je jedinou motiváciou, na ktorú ľudia počujú. Nie z dlhodobého hľadiska. Okrem toho je, hlavne z dlhodobého hľadiska, príliš drahá.